Katowice mają jeszcze wygodniejsze taksówki

Odgórnym przepisem władz miasta, korporacje taksówkarskie w Katowicach, zostały zmuszone do unowocześnienia swojego taboru samochodowego. Jaki jest cel, tej skądinąd kontrowersyjnej decyzji? Władze miasta Katowice bardzo długo się nad tym zastanawiały i zamówiły nawet ekspertyzy prawne, aby mieć pewność że taka uchwała nie jest w sprzeczności z uchwałą o swobodzie działalności gospodarczych. Okazało się jednak że istnieje możliwość aby uchwalić lokalne prawo, określające maksymalny wiek taksówki. Co stało u podstaw tej decyzji?

Ekologia – z pewnością większą z nas wie lub domyśla się, że Katowice nie mają czystego powietrza. Problem narasta szczególnie zimą, kiedy stężenie pyłu zawieszonego jest bardzo duże i mamy do czynienia ze zjawiskiem, nazywającym się SMOG. Wprowadzenie uchwały że po Katowicach mogą poruszać się wyłącznie taksówki nie starsze niż 6 lat, ma doprowadzić do ograniczenia emisji spalin, a tym samym przyczynić się do poprawy jakości powietrza.

Hałas – stare taksówki, głośno przemykające po ulicach Katowic, u niejednej osoby mogły budzić zdenerwowanie. Liderem w tej kategorii są stare Mercedesy z silnikami diesla. Być może nieśmiertelne, ale również potwornie głośne i uprzykrzające życie mieszkańcom centrum Katowic oraz licznych osiedli.

Wygoda – nie ukrywajmy, pasażerowie wolą podróżować nowymi, wygodnymi taksówkami. Takie samochody korzystnie również wpływają na wizerunek miasta, czyniąc go nowocześniejszym i bardziej przyjaznym turystom i biznesmenom.

Bezpieczeństwo – kolejnym istotnym powodem jest bezpieczeństwo. Nowe samochody projektowane są inaczej niż dawniej i posiadają znacznie większą liczbę systemów bezpieczeństwa, takich jak poduszki powietrzne, kurtyny, a także kontrolowane strefy zgniotu i komputerowe systemy stabilizujące tor jazdy.